Guy Janot erbjuder en perfekt lösning för de cigarrentusiaster som står inför dilemmat om de ska köpa en bordshumidor eller ett resefodral för sina cigarrer. Guy Janot Makassar Humidor Gloss 20 fungerar idealiskt både som stationär humidor och som en lyxig resehumidor. Varför välja när du kan få båda?
Den här humidoren har en exotisk makassar träfanér med rik struktue som lyfts fram med en högglansig finish. Inredningen i humidoren är av spansk ceder, vilket ger ett idealiskt hem för upp till 20 cigarrer i Corona-storlek. Premiumgångjärn ger styrka och hållbarhet, vilket ger en smidig öppning och stängning. Magneter ser till att locket förblir tätt förslutet.
Cigarrerna hålls i optimalt skick tack vare en mineralstensbaserad luftfuktare som är både pålitlig och underhållsfri. Mineralstenens porer sprider fukt och anpassar sig till fluktuationer i luftfuktigheten, vilket säkerställer att dina cigarrer får den korrekta vård de förtjänar. Fyll bara på med destillerat vatten en gång i månaden eller så. Som en sista touch låter en inkluderad avdelare dig organisera cigarrerna.
Oavsett om du letar efter en liten skrivbordshumidor eller ett överdådigt sätt att transportera dina cigarrer när du är på språng, är Guy Janot Makassar Humidor Gloss 20 ett vinnande val som du kan vara stolt över. Plast för upp till 20 coronacigarrer.